Mi is az a stressz?

Napjainkban talán a leggyakrabban emlegetett mindenkit érintő fenyegetés a stressz.

A szervezet természetes reakciója olyan helyzetekre, amelyek kihívást, fenyegetést vagy nyomást jelentenek. Ez a reakció egy evolúciós mechanizmus, amely segít az embereknek gyorsan cselekedni vészhelyzetekben (az ún. „üss vagy fuss” válasz). Bár rövid távon hasznos lehet, a tartós stressz hosszú távon káros hatásokkal járhat.

Abban tehát mindenki egyetért, hogy a stresszkezelés mindanyiunk életében fontos szerepet kellene játszon, azonban ezt nem is olyan könnyű megvalósítani.

Különböző módszerek közül választhatunk, ezúttal a kreatív tevékenységek mentális egészségünkre gyakorolt hatásáról beszélünk kicsit ami egyúttal hasznos eszköz a stressz kezelésében is.

Azok a tevékenységek, amelyek „kikapcsolják” az ember agyát, általában lehetővé teszik, hogy az elméd pihenjen, elterelje a figyelmed a stresszes gondolatokról, és inkább a jelen pillanatra vagy egy egyszerű örömforrásra összpontosítson. Ezek lehetnek passzívak vagy aktívak, de közös bennük, hogy nem igényelnek túlzott mentális erőfeszítést vagy döntéshozatalt.

A kreatív tevékenységek számos módon segítenek az ellazulásban, na de miért és hogyan működnek ilyen hatékonyan?

Fókuszálás az adott pillanatra (mindfulness)

Kreatív tevékenységek, mint a festés, írás, rajzolás, varrás, szobrászkodás, stb. során az ember teljes figyelmét az adott feladatra összpontosítja. Ez segít elterelni a gondolatokat a problémákról, és csökkenti a szorongást. Például színezés vagy festés közben az ember a színekre, formákra és mozdulatokra figyel, ami meditációhoz hasonló állapotot idéz elő.

A flow állapot előidézése

A kreatív tevékenységek lehetőséget adnak a „flow” elérésére, ami egy olyan állapot, amikor az ember teljesen elmerül egy tevékenységben. Ebben az állapotban a stressz és a szorongás háttérbe szorul.

Önkifejezés és érzelmi feldolgozás

A kreatív tevékenységek lehetőséget adnak az érzelmek kifejezésére és feldolgozására. Írás vagy festés során az ember kiadhatja magából a stresszt vagy a feszültséget, ami megkönnyebbülést eredményez. Például naplóírás segíthet megérteni és elengedni a nyomasztó érzéseket.

Endorfin felszabadulás (örömhormonok termelődése)

A kreatív tevékenységek során az agy dopamint és endorfint szabadít fel, amelyek javítják a hangulatot, csökkentik a stresszt, és elősegítik a relaxációt. Például egy befejezett rajz vagy bármilyen saját kezüleg alkotott tárgy örömet okoz és önbizalmat növel.

5. Rutin megtörése és a monotónia elkerülése

A kreatív tevékenységek segítenek kilépni a hétköznapi rutinkörből, ami mentális frissességet és új perspektívákat ad. Például egy új technika megtanulása (varrás) stimulálja az agyat, miközben pihentet is.

6. Feszültség csökkentése a motoros készségeken keresztül

A kézzel végzett tevékenységek, mint a szobrászat vagy a varrás, a finommotorikus készségeken keresztül megnyugtatják az idegrendszert, ami közvetlenül csökkenti a stresszt.

7. Pozitív önkép kialakítása

A kreatív tevékenységek során elért sikerek növelik az önértékelést, ami hozzájárul az érzelmi kiegyensúlyozottsághoz és a stressz csökkentéséhez. Például egy saját készítésű alkotás megtekintése büszkeséget okozhat.

8. Csoportos kreatív tevékenységek

Szociális kapcsolatok ápolása: Barátokkal vagy családdal töltött idő javítja a hangulatot és csökkenti a stresszt.

Ha úgy érzed, hogy a varrás a Te relaxáló kreatív tevékenységed, csoportos vagy égyéni workshopjainkból itt válogathatsz

Author Toth Erika

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük